oksalik asit

Oksalik Asit Nedir

oksalik asit

Kullanım alanı çok yaygın olan oksalik asit (dihidrat - iki sulu) toz halde beyaz renkli kokusuz bir asittir. İçeriğinde karbon, hidrojen ve oksijen atomlarını vardır. Formülü C2H2O4 tür. Diğer bir ismi etanoik asittir. Oksalik asit %99 lik derişime sahiptir. Oksalik Asitin teknik (spesifik ) özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Oksalik Asit Nerelerde Kullanılır?


Oksalik asit kullanım alanları kısaca şöyledir; tekstil sanayinde, ahşap endüstrisinde, arıcılık sektöründe varroa mücadelesinde, tıp alanında, kimya sanayinde, metal sanayinde, pas sökücü ve sterilizasyon olarak mutfak endüstrisinde vb bir çok sektörde kullanılır.

Tekstil endüstrisinde, ilaç endüstrisinde metal ayrıştırmada oksalik asidik kullanılır. Ayrıca ahşap sanayinde beyazlatıcı olarak kağıt üretiminde kullanılan bir maddedir.

Oksalik Asit kireç pas kireç sökücü, klozet temizleyici gibi çeşitli temizlik kimyasallarında mineral asitlerin yerine de kullanılabilir.

Arıcılıkta Varroa ve yaprak damarı biti (Acarapis woodi) türleriyle mücadele için kullanılır, oksalik asit çözeltisinin buharı bu parazitler için öldürücüdür.

Oksalik Asit Özellikleri


Oksalik Asit (HNO3)
Kimyasal Adı oksalik asit,
Kimyasal Formülü H2C2O4
Molekül Ağırlığı 126,07 g/mol
Renk / Koku / Form Beyaz, Kokusuz, Toz kristal
Yoğunluk 1,65 g/cm³
Donma Noktası 101 °C
Kaynama Noktası 149 °C
PH  
CAS No 6153-56-6 (dihidrat-iki sulu)
UN Kodu 3261


Ambalaj

Oksalik Asit 25kg torbalarda satışa sunulur.


Oksalik Asit Kullanım Alanları

İlaç imalatında , kağıt hamuru ağartmada, tekstil boyama, ahşap yenileme, pas sökmede, arıcılıkta varroa ile mücadelede, değişik sektörlerde ağartıcı ve dezenfektan ve leke sökücü olarak oksalik asit kullanılır.

flag_en  flag_tr 
Adres & Mesai

Mescit Mahallesi
Demokrasi Caddesi
Birmes Sanayi Sitesi
A6 Blok No. 13
Orhanlı - Tuzla - İstanbul